Pielęgnacja

Porady dotyczące pielęgnacji poszczególnych części ciała dotkniętych łuszczycą.

Właściwa pielęgnacja skóry zajętej łuszczycą jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia i kontroli choroby. Łuszczyca może pojawić się w różnych obszarach na skórze. W zależności od lokalizacji zmian konieczne jest stosowanie różnych metod leczenia i pielęgnacji.

Jeżeli cierpisz na łuszczycę umiejscowioną w którejś z wymienionych niżej lokalizacji, przeczytaj na co zwrócić uwagę, czego unikać i jak najlepiej dbać o skórę.

Dłonie
Nogi
Stopy
Fałdy skórne
Skóra głowy
Twarz
Paznokcie
Porady

Dłonie

Łuszczyca dłoni jest trudna do ukrycia i niezależnie od tego czy pojawia się na zewnętrznej czy wewnętrznej stronie dłoni, może powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności zarówno w domu jak i w pracy.

Niekiedy nawet przy regularnym stosowaniu leczenia oraz przestrzeganiu odpowiednich zasad higieny, pozbycie się łuszczycy na dłoniach może zająć długie miesiące. Dlatego po uzyskaniu poprawy ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która pomoże Ci zapobiec nawrotom choroby.


WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE PIELĘGNOWANIA DŁONI DOTKNIĘTYCH ŁUSZCZYCĄ

 • Częste stosowanie silnych mydeł oraz detergentów może pozbawić skórę jej naturalnych olejków, co powoduje wysuszenie i pękanie. Osłabiona w ten sposób skóra trudniej się leczy.
 • Regularny kontakt skóry z chemikaliami w pracy może prowadzić do nagłego zaostrzenia choroby. Jest to objaw tak zwanego kontaktowego zapalenie skóry.
 • Niektóre rodzaje alergii, na przykład uczulenie na nikiel mogą nasilić przebieg łuszczycy. Problem alergii, czy uczulenia należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
 • Należy zachować szczególną ostrożność wykonując czynności, podczas których skóra dłoni może ulegać otarciom lub urazom. Nawet robienie na drutach może prowadzić do podrażnienia zmian łuszczycowych.
 • Gdy łuszczyca dotyka wewnętrznej strony dłoni, skóra z łatwością pęka, umożliwiając swobodny dostęp bakteriom. Łatwo wówczas może dojść do zakażenia. Podczas wykonywania różnego rodzaju porządków i innych czynności domowych dłonie można chronić zakładając rękawiczki. Pamiętaj jednak, że rękawiczki nie powinny być noszone przez cały czas, ponieważ gojąca się skóra potrzebuje dostępu powietrza.
 • Podczas wykonywania czynności, związanych z moczeniem dłoni, najlepiej nosić cienkie, bawełniane rękawiczki wykończone wewnątrz wkładką winylową. Bawełniane rękawiczki można opłukać, jeżeli detergent dostanie się do ich środka.
 • Zimą należy dbać, aby dłonie pozostawały ogrzane, nosząc wełniane lub skórzane rękawice.
 • Generalnie, najlepiej wypracować sobie zwyczaj noszenia rękawiczek (aby chronić skórę), gdy dłonie narażone są na działanie brudu, chemikaliów, płynów, zimna itp. Obcięcie palców rękawiczek może pomóc w wykonywaniu precyzyjnych czynności.
 • Nawet po zaleczeniu zmian na skórze, należy dbać o dłonie. Jeśli to możliwe zapewnij sobie pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych, aby ograniczyć ryzyko urazów skóry i kontakt z substancjami szkodliwymi.

Długotrwałe chodzenie lub przebywanie w pozycji stojącej, a także wysoka temperatura powietrza mogą powodować rozszerzenia żył w kończynach dolnych, co dodatkowo obciąża naskórek. Może to nasilić stan zapalny zmian zlokalizowanych w obrębie nóg.

Osłabiony naskórek może również powodować większą widoczność żylaków znajdujących się na kończynach dolnych.

Zmiany na podudziach i kolanach często powodują silne swędzenie. Pod koniec dnia może pojawić się opuchlizna w obrębie kostek spowodowana słabszym krążeniem, co w konsekwencji może nasilać łuszczycę.

Należy starać się zmniejszyć nacisk wywierany na skórę poprzez ćwiczenia mięśni łydek. Co jakiś czas dobrze jest zginać kolana leżąc lub stojąc, aby pozwolić mięśniom efektywniej przepompowywać krew do serca.

Stopy

Zmiany łuszczycowe na stopach mogą przybierać różną postać i występować zarówno na palcach, podeszwie, jaki i części grzbietowej stopy (górnej powierzchni).

Twarda skóra podeszew stóp chroni tętnice, nerwy oraz mięśnie. Podeszwa stopy musi podtrzymywać ciężar całego ciała, który jest rozłożony między palce i piętę. Sklepienie stopy zapewnia potrzebną siłę i giętkość.

Gdy na podeszwach stóp rozwija się stan zapalny, na powierzchni skóry powstaje gruba warstwa martwego naskórka, co skutkuje bolesnymi pęknięciami. Przerwanie bariery ochronnej skóry ułatwia bakteriom przedostanie się w jej głąb, powodując rozprzestrzenienie się zapalenia. Problem nasila się, jeżeli pacjent jest wysoki, cierpi na nadwagę, ma płaskostopie lub gdy jego praca wymaga pozostawania przez dłuższy czas w pozycji stojącej.

Podobnie się dzieje, gdy skóra między palcami jest nieustannie wilgotna. Powstają tam wówczas korzystne warunki dla rozwoju grzybów i bakterii, a to może wywoływać infekcję wokół palców i paznokci. Bolesna i popękana skóra stóp może być przyczyną znacznego dyskomfortu.  Zdrowienia skóry wymaga czasu. Bądź więc cierpliwy i staraj się nie dopuścić do błędnego koła zapalenia i infekcji, odpowiednio pielęgnując stopy.

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE PIELĘGNOWANIA SKÓRY STÓP DOTKNIĘTYCH ŁUSZCZYCĄ

 • Aby chronić skórę stóp, należy utrzymywać jej optymalne nawilżenie – nie powinna być ani zbyt sucha, ani zbyt wilgotna – co może okazać się niełatwym zadaniem.
 • Podczas zaostrzenia łuszczycy, najlepiej jest moczyć stopy w słonej wodzie przez 10 minut, trzy razy dziennie. Palce stóp powinny być tak rozłożone, aby cała stopa miała kontakt z wodą. Następnie należy delikatnie osuszyć stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami.
 • Każdy preparat przepisywany na receptę powinien być aplikowany oszczędnie, a jego nadmiar, który nie wchłonął się po 10 minutach od aplikacji, powinien zostać usunięty z powierzchni skóry.
 • Paznokcie u stóp powinny być regularnie obcinane. Krawędzie paznokci należy obcinać ostrożnie, unikając uszkodzenia skóry na palcach.
 • Należy używać obcinacza lub samej podstawy ostrzy nożyczek (miejsca, gdzie krawędzie ostrzy się stykają), aby precyzyjnie obciąć paznokieć.
 • Zimą stopy powinny być utrzymywane w cieple, szczególnie, jeżeli masz słabe krążenie i marzniesz.
 • Latem zalecane jest codzienne moczenie stóp.
 • Aktywności fizyczne, jak jogging i aerobik, mogą nasilać stan zapalny.

Dobór obuwia w przypadku osoby z łuszczycą na stopach jest kwestią indywidualną. Każdy może tolerować inny rodzaj butów – wypróbuj różne rodzaje obuwia i wybierz takie, które jesteś w stanie tolerować podczas zaostrzeń łuszczycy.

 • Wybieraj buty, które nie powodują przegrzewania oraz pocenia się stóp, zapewniając dobry dostęp powietrza.
 • Unikaj butów wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak plastik.
 • Metalowe klamerki butów mogą wywołać reakcję alergiczną, podobnie jak guma oraz sól chromowa zawarte w butach skórzanych.
 • Piankowe, korkowe lub wypełnione wodą wkładki pozwolą zmniejszyć nacisk wywierany na skórę.
 • Możesz używać również wkładek polimerowych, które działają amortyzująco, chroniąc gojącą się skórę.
 • Wkładki można nosić również w obuwiu sportowym, które powinno być miękkie i wykonane z oddychającego materiału.
 • Unikaj ostro zakończonych czubów, które, szczególnie u dzieci, mogą powodować urazy skóry i zwyrodnienia kości.
 • Nie należy nosić skarpet, rajstop i pończoch wykonanych w głównej mierze z włókien syntetycznych.
Fałdy skórne

Wilgoć ma to do siebie, że lubi gromadzić się w fałdach skóry (takich jak: pachy, pachwiny, skóra pod piersiami, krocze), ponieważ te miejsca są szczególnie narażone na intensywne pocenie się. Powietrze ma ograniczony dostęp do fałdów skórnych, przez co skóra przegrzewa się i wilgotnieje, a to zwiększa ryzyko rozwoju wtórnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych.

Skóra w fałdach skórnych jest cieńsza i delikatniejsza. Gdy staje się zbyt wilgotna, stosunkowo łatwo pęka. Pęknięcia za uszami, pod piersiami, czy też między pośladkami mogą być bolesne oraz trudne do wyleczenia. Problem może się nasilać, w przypadku osób cierpiących na nadwagę.

Pęknięcia skóry mogą sprzyjać rozwojowi infekcji, które wymagają zastosowania antybiotyku. Niektóre bakterie wywołujące zapalenie gardła mogą również zakażać fałdy skórne.

Wykonywanie różnych czynność w sposób powtarzalny przez dłuższy okres czasu może sprawiać, że zmiany będą ustępować wolniej w różnych obszarach skóry. Dla przykładu, trzymanie przez recepcjonistką słuchawki telefonicznej przyciśniętej do jednego ucha każdego dnia przez dłuższy czas może ostatecznie doprowadzić do osłabienia skóry w tym miejscu i trudniejszego gojenia się łuszczycy.

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE PIELĘGNOWANIA FAŁDÓW SKÓRNYCH DOTKNIĘTYCH ŁUSZCZYCĄ

 • Staraj się zawsze utrzymywać suchość w obrębie fałdów skórnych, nawet gdy łuszczyca zostanie już zaleczona.
 • Najlepiej nosić luźne, wygodne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna oraz poliester. Unikaj ciasnych spodni oraz ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów (np. lycra), które powodują pocenie się.
 • Zalecana jest wygodna, bawełniana bielizna. W przypadku mężczyzn, slipy należy zastąpić bokserkami, dla zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza.
 • Noszenia usztywnianych biustonoszy nie jest zalecane, ponieważ mogą zwiększać potliwość.
 • Zanim nałożysz preparat przepisany na receptę, nawilżaj skórę zajętą zmianami łuszczycowymi ciepłą i osolona wodą przez ok 5-10 minut. Można do tego użyć nasączonej szmatki lub wacika. Następnie osusz skórę i nałóż niewielką warstwę leku na zmiany chorobowe, usuwając jego nadmiar przy użyciu chusteczki.
 • Podczas ciepłej, letniej pogody korzystne jest częstsze mycie okolic pachwin (rejonów genitaliów, odbytu oraz przerwy między pośladkami).
 • Używaj osolonej wody do mycia i pamiętaj, aby dokładnie osuszać skórę w zagięciach pachwin oraz pośladków.
Skóra głowy

Łuszczenie się skóry głowy jest rzeczą normalną. Gdy zbyt wiele martwych komórek skóry zaczyna się złuszczać, mamy do czynienia z łupieżem. Łupież nie jest groźny i powinien być leczony przy użyciu specjalnych szamponów. W przypadku łuszczycy skóry głowy, płatki złuszczającej się skóry są większe i bardziej widoczne.

Obszary skóry głowy najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia wykwitów łuszczycowych to:

 • obszary nad i za uszami
 • małżowiny uszne
 • kark, czoło i linia włosów
 • przedziałek

Wykwity umiejscowione z tyłu głowy oraz za uszami często powodują silne swędzenie i związaną z nim chęć drapania.

Mimo że drapanie przynosi chwilową ulgę i łagodzi stres, może prowadzić do pogorszenia stanu skóry. Dlatego, jeżeli dokucza Ci uporczywe swędzenie, towarzyszy stres lub wewnętrzny niepokój spowodowany łuszczycą, zapytaj swojego lekarza jak sobie z tym radzić.

Łuszczyca zazwyczaj nie prowadzi do utraty włosów. Jednak drapanie zmian może prowadzić do infekcji, która w sposób nieodwracalny potrafi uszkodzić mieszki włosowe.

Infekcja może się również rozwinąć na skutek pękania skóry w obrębie głowy lub uszu. W takiej sytuacji skontaktuj się z lekarzem, który zbada Twoją skórę pod kątem występowania ognisk zakażenia i jeśli to konieczne, przepisze Ci dodatkowe leczenie.

W wyniku leczenia łuszczycy włosy stają się cieńsze, a ich rozczesywanie jest trudniejsze.

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCYCH PIELĘGNACJI SKÓRY GŁOWY DOTKNIĘTEJ ŁUSZCZYCĄ

 • Zwracaj uwagę, aby nie szczotkować swoich włosów zbyt często i energicznie w celu pozbycia się nagromadzonej łuski, ponieważ może to nasilić stan zapalny w obrębie mieszków włosowych i spowolnić proces leczenia zmian. Dotyczy to szczególnie obszarów wzdłuż linii włosów, przedziałka oraz karku.
 • Należy myć i suszyć włosy delikatnie, unikając drapania oraz podrażniania wykwitów łuszczycowych.
 • Nie susz włosów używając wysokich temperatur i trzymaj suszarkę w odległości 30 centymetrów od głowy.
 • Aby pomóc skórze głowy odzyskać jej naturalną równowagę, możesz od czasu do czasu używać normalnego szamponu, na zmianę z szamponem poleconym przez lekarza.
 • Pamiętaj, aby dokładnie myć i osuszać okolice za uszami oraz małżowiny po obydwu ich stronach.
 • Unikaj używania wałków i lokówek, ponieważ ich stosowanie powoduje wyrywanie włosów i wysuszenie skóry głowy.
 • Używaj szczotki do włosów z włosiem, zamiast plastikowego odpowiednika.
 • Unikaj fryzur powodujących napięcie włosów, takich jak zaczesywanie do tyłu czy zbyt mocne spinanie.
 • Gumki do włosów i chusty nie są zalecane.
 • Skóra głowy powinna być wystawiona na działanie powietrza i słońca.
 • Jeżeli cierpisz z powodu zaostrzeń łuszczycy na skórze karku, lepiej jest zrezygnować z trwałej ondulacji i farbowania włosów, dopóki wykwity nie ustąpią.
 • Podczas wizyty u fryzjera, powiedz o swojej dolegliwości, prosząc o zachowanie ostrożności i delikatność podczas strzyżenia i czesania.
Twarz

Skóra twarzy jest delikatna, a dotknięta łuszczycą, staje się jeszcze bardziej wrażliwa na pogodę i zmiany temperatur. Łuszczyca na twarzy występuje dosyć rzadko w porównaniu z łuszczycą na innych częściach ciała i skórze głowy. Choroba może być szczególnie uciążliwa ze względów estetycznych, a pacjenci na nią cierpiący zazwyczaj gorączkowo szukają pomocy i leczenia.

Łuszczyca nie zajmuje zwykle całej powierzchni skóry na twarzy, więc jeżeli zmiany rozprzestrzenią się na całą twarz, może się okazać, że nie są one wcale spowodowane łuszczycą. 

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI SKÓRY TWARZY DOTKNIĘTEJ ŁUSZCZYCĄ

 • Jesienny wiatr i deszcz oraz zimowa pogoda mogą powodować wysuszanie skóry, więc przed każdym wyjściem należy nałożyć na twarz krem ochronny, a także zaopatrzyć się w ubranie z kapturem lub szal.
 • Wysoka temperatura i promienie słoneczne w lecie również mogą nasilać stan zapalny. Unikaj więc bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne podczas gorących dni, aby nie poparzyć skóry słońcem.
 • Stosuj na skórę twarzy odpowiedni krem ochronny, z możliwie najwyższym filtrem, zwłaszcza w okresie zaostrzenia choroby.
 • Pamiętaj, że poza okresem zaostrzenia łuszczycy, rozsądna ilość światła słonecznego może zredukować nasilenie zmian łuszczycowych.
 • Naturalną potrzebą osób dotkniętych łuszczycą na twarzy jest maskowania nieestetycznych, czerwonych wykwitów i czasem przykrywają je włosami. Korzystniej jednak wystawiać skórę na działanie światła słonecznego oraz powietrza, ponieważ mają one korzystny wpływ na zdrowienie skóry.
 • Po nałożeniu leku możesz zastosować makijaż, żeby przykryć wykwity. Należy jednak ograniczyć jego ilość tak, aby skóra mogła swobodnie oddychać.
 • Używaj niepodrażniających i delikatnych produktów pielęgnacyjnych, przeznaczonych do skóry wrażliwej.
 • Przywyknij do innego sposobu wycierania skóry – zamiast tradycyjnego wycierania się, dotykaj delikatnie mokrą skórę ręcznikiem.
 • Na osuszoną skórę, użyj preparatu nawilżającego. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy powietrze jest suche i może powodować odwodnienie skóry.
 • Jeżeli zauważysz cienką warstwę złuszczonych komórek skóry na brwiach i rzęsach, przyłożenie na kilka minut wacika lub gazy nawilżonej osoloną wodą 3 – 4 razy dziennie pomoże ukoić stan zapalny.
 • Pamiętaj również o osuszaniu skóry po zażyciu słonej kąpieli.
 • Goląc twarz, używaj golarki elektrycznej, ponieważ podrażnia skórę w mniejszym stopniu niż tradycyjna maszynka do golenia.
 • Suche powietrze i brak wentylacji działają niekorzystnie na skórę dotkniętą łuszczycą. Obecność dymu papierosowego oraz oparów chemicznych może również nasilić stan zapalny.
Paznokcie

Łuszczyca paznokci może prowadzić do upośledzenia czynności ruchowych u osób dotkniętych chorobą. Z powodu pogrubienia płytek paznokci i ich odrywania się od łożyska pacjenci mogą mieć problemy z podnoszeniem przedmiotów. Praca manualna zwiększa ryzyko dalszych uszkodzeń paznokci. Styczność ze środkami drażniącymi oraz wilgoć niesie ze sobą ryzyko rozwoju grzybicy. Nieestetyczny wygląd paznokci zajętych łuszczycą może dodatkowo stresować osoby dotknięte chorobą.

Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ podobnie jak twarz, dłonie odgrywają bardzo ważną rolę w kontaktach międzyludzkich. Dłonie pozwalają nam komunikować się z innymi oraz ich dotykać.

Osoby dotknięte łuszczycą paznokci zazwyczaj unikają pokazywania rąk. Nawet zwyczajny uścisk dłoni może być dla nich problemem. Dla tych, których zawód wymaga kontaktów z innymi, świadomość widoczności zmian i obawa przed reakcją otoczenia jest problemem trudnym do zaakceptowania.

Powyższe powody sprawiają, że łuszczyca paznokci ma bardzo silny wpływ na jakość życia pacjentów. Niektórzy przyznają, że zmiany na paznokciach (w szczególności na paznokciach dłoni) są znacznie większym zmartwieniem niż wykwity na innych częściach ciała.

Łuszczyca paznokci nie musi dotykać wszystkich paznokci dłoni i stóp jednocześnie. Niekiedy zmiany występują tylko na jednym paznokciu. W łagodnej postaci choroby, paznokieć w niewielkim stopniu odchodzi od łożyska i może, ale nie musi, tracić swoją naturalną barwę. W najcięższych postaciach dochodzi do wyraźnego pogrubienia paznokci (hiperkeratoza) i wyraźnego oddzielenia się płytki od łożyska (onycholiza).

W niektórych postaciach choroby może dojść również do zajęcia skóry palców, co prowadzi do pojawiania się wykwitów na opuszkach i przewlekłego stanu zapalnego. Konsekwencją może być całkowite oderwanie się paznokcia od macierzy.

Nie ma obecnie jednego sposobu leczenia łuszczycy paznokci, który skutkowałby całkowitym ustąpieniem zmian chorobowych. Leczenie przynoszące efekty może wymagać trzech, czterech lub więcej miesięcy terapii. Pierwsze dwa, trzy miesiące nie przynoszą zwykle widocznych efektów, ponieważ paznokieć potrzebuje czasu, aby odrosnąć. Ważne, więc aby pacjenci dotknięci chorobą byli zmotywowani i kontynuowali stosowanie przepisanych im leków.

WŚRÓD LEKÓW ZALECANYCH PRZEZ DERMATOLOGÓW W ŁUSZCZYCY PAZNOKCI WYRÓŻNIĆ MOŻNA:

 1. Mocznik: Lekarz może zalecić stosowanie mocznika w celu zmiękczenia zgrubiałych paznokci oraz specjalnego lakieru w celu ich wygładzenia.
 2. Pochodne witaminy A i kortykosteroidy: Preparaty zawierające kortykosterydy lub pochodne witaminy A mogą być stosowane miejscowo na powierzchnię skóry i w okolicach łożyska paznokcia.
 3. Leczenie ogólne: W niektórych przypadkach wstrzyknięcie kortyzonu w głąb łożyska paznokcia może poprawić stan wykwitów. Metoda ta jednak bywa niezwykle bolesna i zwiększa ryzyko infekcji.
 4. Jeżeli łuszczyca zajmuje kilka paznokci, a zmiany występują również w innych obszarach skóry, lekarz może zarekomendować leczenie ogólne z zastosowaniem pochodnych witaminy A oraz metotreksatu.
 5. Pozostałe sposoby leczenia: W wyjątkowo opornych przypadkach łuszczycy paznokci można również zastosować nowoczesne terapie biologiczne.

PORADY DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI PAZNOKCI ZAJĘTYCH ŁUSZCZYCĄ

 • Przy okazji każdego mycia rąk, należy osuszyć końcówki palców przy pomocy chusteczki tak, aby wilgoć, która może przeniknąć pod paznokcie, miała szansę się wchłonąć.
 • Dbaj, aby paznokcie były krótkie, ponieważ dłuższe paznokcie mogą być bardziej podatne na infekcję.
 • Lepiej używać obcinacza do paznokci niż nożyczek.
 • Zwracaj szczególną uwagę na krawędzie paznokci, zwłaszcza u stóp, ponieważ ostre krawędzie mogą uszkadzać skórę i powodować powstanie stanu zapalnego.
 • Paznokcie nie powinny być spiłowywane.
 • Podczas manikiuru zachowaj ostrożność a w szczególności dbaj o naskórek wokół paznokci.
 • Do czasu odrośnięcia zdrowej płytki paznokcia możesz używać lakieru lub sztucznych paznokci, aby zakryć wykwity łuszczycowe.
 • Kremy należy stosować z umiarem. W trakcie leczenia wykwitów łuszczycy na palcach i paznokciach zalecane są raczej balsamy.
 • Czystość paznokci jest bardzo ważna. Niewielka przerwa między skórą a wewnętrzną stroną paznokcia stanowi idealne środowiska dla rozwoju grzybów i bakterii.
 • Specjalne tabletki lub preparaty miejscowe mogą leczyć i zapobiegać rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych w obrębie paznokci.
 • Drapanie się jest formą urazu i może powodować pojawienie się zmian łuszczycowych w miejscach zadrapania, a także wywołać podrażnienie samego paznokcia.
Porady dotyczące aplikacji preparatów nawilżających (emolientów)

Używaj emolientów zgodnie z zaleceniami Twojego lekarza lub farmaceuty. Poniżej zamieszczamy dodatkowe wskazówki i porady dotyczące tego, jak je stosować.

MYCIE:

 1. Unikaj kontaktu skóry z mydłem, żelem pod prysznic, czy też płynem do kąpieli. Produkty tego typu drażnią skórę i usuwają z niej naturalne olejki.
 2. Zamiast mydła używaj jego zamienników, odpowiednich do Twojego rodzaju skóry.
 3. Unikaj produktów zawierających mocne środki antyseptyczne

PRYSZNIC:

 1. Zanim wejdziesz pod prysznic, nałóż wybrany przez Ciebie emolient przeznaczony do mycia skóry z łuszczycą.
 2. Rozsmaruj go po całym ciele, starając się rozprowadzać go od góry do dołu bądź w kierunku, w którym rosną włosy. Zwróć szczególną uwagę na obszary zajęte zmianami łuszczycowymi i obszary wysuszonej skóry.
 3. Spłucz emolient wodą. Możesz użyć do tego miękkiej gąbki.
 4. Emolient będzie Twoim mydłem – zmiękczy grudki łuszczycowe i przygotuje je do leczenia.
 5. Preparaty tego typu są zwykle bardzo śliskie, dlatego najlepiej stosować matę antypoślizgową w łazience.

KĄPIEL

 1. Do dzbanka gorącej (prawie wrzącej) wody dodaj dwie łyżeczki emolientu i wymieszaj.
 2. Uzyskany roztwór dodaj do wanny wypełnionej letnią wodą. Emolient rozpuści się wówczas równomiernie w nalanej do wanny wodzie.
 3. Połóż się w wannie na 5-10 minut, a następnie delikatnie osusz skórę ręcznikiem.
 4. Wskazane jest stosowanie maty antypoślizgowej w łazience, ponieważ preparaty tego typu są zwykle bardzo śliskie.

WYCIERANIE SIĘ

 • Bardzo delikatnie oklepuj mokrą skórę ręcznikiem, aż stanie się sucha.
 • Unikaj normalnego wycierania skóry ręcznikiem.

ŚRODKI NAWILŻAJĄCE

 • Bezpośrednio po umyciu się i osuszeniu, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, nałóż preparat nawilżający. Na tym etapie, środki nawilżające działają najskuteczniej.
 • Im częściej nawilżasz skórę, tym działanie środków nawilżających jest skuteczniejsze.
 • Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów nawilżających odpowiednich do stosowania na skórę z łuszczycą.
 • Nakładaj taką ilość preparatu, aby nawilżyć skórę ale nie pozostawiać jej tłustej.
 • Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o częstotliwość aplikacji preparatów nawilżających.
 • Zawsze nakładaj preparat nawilżający rozprowadzając go od góry do dołu lub w kierunku, w którym rosną włosy. Delikatnie wmasowuj go w skórę.
 • Żeby nie zapomnieć o regularnym nawilżaniu skóry, dobrze jest trzymać opakowania preparatów nawilżających w różnych miejscach – w domu, w miejscu pracy, w kieszeni lub w torbie.
 • Wybierz ten preparat nawilżający, który zapewnia Ci najwięcej komfortu.