Przyczyny łuszczycy

Wciąż nie wiemy jakie są przyczyny pojawienia się łuszczycy.

Wiemy natomiast, że łuszczyca nie jest choroba zakaźną. Nie możesz się nią zarazić ani poprzez dotknięcie osoby mającej łuszczycę, ani poprzez pływanie z nią w tym samym basenie, ani nawet poprzez intymny kontakt z taką osobą.

Łuszczyca jest złożoną chorobą mającą wiele przyczyn, takich jak czynniki genetyczne, immunologiczne, środowiskowe oraz psychologiczne. Wpływają one na cykl życia komórek skórnych, przyspieszając proces ich produkcji oraz złuszczania.

Normalne komórki skóry dojrzewają i złuszczają się w ciągu 28 – 30 dni. U osób chorych na łuszczycę proces ten trwa zaledwie 3 – 4 dni i powoduje nawarstwianie komórek skóry na powierzchni naskórka tworząc obszary dotknięte łuszczycą, określane jako zmiany łuszczycowe lub grudki.

 

Czynniki genetyczne w łuszczycy

Uwarunkowania genetyczne wydają się odgrywać istotną rolę w przypadku łuszczycy, ponieważ około jedna trzecia osób chorych ma krewnych, którzy również cierpią, bądź cierpieli na łuszczycę.

Niemniej nasza wiedza dotycząca genów powiązanych z łuszczycą jest wciąż niekompletna. Istnieje duża liczba cech genetycznych, które mogą sprawić, że dana osoba będzie bardziej podatna na łuszczycę. Są również inne czynniki, które mogę się przyczynić do rozwoju choroby. Należą do nich stres, poparzenia słoneczne oraz infekcje gardła.

Czynniki wywołujące łuszczycę

Wiemy, że główną rolę w rozwoju łuszczycy odgrywa system immunologiczny (odpornościowy) danej osoby oraz jej geny.

Nie każdy jednak, kto dziedziczy geny odpowiedzialne za łuszczycę, zapada na tę chorobę. Bezpośrednim powodem pojawienia się zmian łuszczycowych na skórze jest zwykle działanie jakiegoś czynnika zewnętrznego lub wewnętrznego.

Czynniki zewnętrzne obejmują na przykład brak lub nadmiar ekspozycji na światło słoneczne, a także noszenie ubrań podrażniających skórę, czy obecność blizn lub ran pooperacyjnych.

Czynniki wewnętrzne to przede wszystkim stres, zmiany hormonalne, niektóre rodzaje leków oraz choroby zakaźne, choćby takie jak infekcje gardła.

Należy jednak pamiętać, że czynniki prowokujące wysiew łuszczycy są zawsze kwestią subiektywną – to, co wywołuje łuszczycę u jednej osoby, może nie mieć żadnego wpływu na inną.

Stres, jako czynnik wywołujący łuszczycę
przyczyny-1
Stres jest często odpowiedzialny za gwałtowny wysiew łuszczycy. Wpływ stresu jest trudny do oszacowania, ponieważ jest on kwestią indywidualną, a jego poziom różnie wpływa na poszczególne osoby.
Oprócz codziennego stresu związanego z chorowaniem na łuszczycę, mogą istnieć również inne jego źródła, takie jak praca, problemy osobiste, egzamin albo poważny uraz psychiczny. Stres jest istotnym czynnikiem, który może doprowadzić do pojawienia się pierwszych ognisk łuszczycy oraz późniejszych, gwałtownych nawrotów choroby.
Lekarstwa, jako czynnik wywołujący łuszczycę
przyczyny-2
Niektóre leki mogą wywołać łuszczycę:

 • Lit – preparat stosowany w leczeniu schorzeń psychicznych. W przypadku połowy pacjentów cierpiących na łuszczycę i jednocześnie zażywających lit, obserwuje się zaostrzenie (lub ponowny wysiew) zmian łuszczycowych.
 • Beta-blokery – przepisywane osobom z nadciśnieniem i chorobami serca. Niektóre beta-blokery mogą nasilać przebieg łuszczycy. Zaostrzenie choroby obserwowano u ¼ do ⅓ przyjmujących je pacjentów. Leki z tej grupy mogą również wywoływać łuszczycę u osób, które nigdy wcześniej nie były nią dotknięte.
 • Kortykosteroidy – lekarstwa te są używane w leczeniu łuszczycy i mogą być bardzo skuteczne. Natomiast ważne, aby używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadmierne stosowanie lub nagłe odstawienie niektórych doustnych kortykosteroidów może nasilić przebieg łuszczycy.
 • Leki przeciwmalaryczne – zawierają chinolinę i są używane nie tylko w leczeniu malarii, ale również w leczeniu dny moczanowej (artretyzmu) oraz tocznia. U niektórych osób z łuszczycą mogą powodować nagłe zaostrzenie choroby.

Leczenie łuszczycy powinno być oparte na konsultacjach między pacjentem a lekarzem. Poinformuj swojego lekarza dermatologa jakie leki przyjmujesz. Porozmawiaj z nim na temat dostępnych metod terapeutycznych, najbardziej odpowiednich do leczenia Twojego przypadku.

Urazy skórne, jako czynniki wywołujące łuszczycę
przyczyny-3
Łuszczyca może pojawić się w miejscu, gdzie skóra uległa uszkodzeniu lub urazowi. U niektórych osób szczepienia, skaleczenia, zadrapania, blizny pooperacyjne lub poparzenia słoneczne mogą wywoływać łuszczycę.

Jest to tak zwany objaw Köebnera. Nazwa pochodzi od nazwiska lekarz żyjącego w XIX wieku, u którego pojawiły się nowe wykwity łuszczycowe po tym, jak został ugryziony przez własnego konia.

Wiele urazów skóry może przyczyniać się do rozwoju łuszczycy:

 • Oparzenia słoneczne oraz towarzyszące im łuszczenie się skóry
 • Golenie
 • Ugryzienia/Ukąszenia
 • Stłuczenia
 • Otarcia
 • Akupunktura
 • Szczepienia
 • Skaleczenia
 • Zadrapania
 • Podrażnienia chemiczne bądź przyklejanie na skórę taśmy samoprzylepnej
 • Tatuaże
 • Czyraki
 • Zapalenie skóry
 • Pęcherze
 • Bielactwo nabyte
 • Świerzb
 • Blizny pooperacyjne

Palenie, jako czynnik wywołujący łuszczycę
przyczyny-4
Dym papierosowy zawiera ponad 3.000 toksycznych substancji. Udowodniono, że palenie zwiększa produkcję wolnych rodników i przyspiesza proces starzenia się skóry. Palenie ma również szkodliwy wpływ na system immunologiczny. Problem ten dotyczy nie tylko osób palących papierosy. Przebywanie w pomieszczeniu wypełnionym dymem papierosowym (bierne palenie) jest również szkodliwe dla zdrowia.

Palacze cierpią zazwyczaj na ostrzejsze i bardziej odporne na leczenie typy łuszczycy niż osoby niepalące. Palenie zwiększa także ryzyko infekcji gardła, które mogą powodować pojawienie się ognisk łuszczycy.

Zdrowiej jest rzucić palenie lub chociaż znacząco je ograniczyć, zwłaszcza jeżeli chorujemy na łuszczycę lub wiemy o występowaniu łuszczycy w rodzinie.

Infekcje, jako czynniki wywołujące łuszczycę
przyczyny-5
Badania wskazują, że niektóre infekcje mogą powodować wysiew zmian łuszczycowych. Szczególnie infekcje paciorkowcowe wywołujące np. anginę często poprzedzają gwałtowny rozwój łuszczycy kropelkowatej.

Leczenie infekcji w wielu przypadkach łagodzi lub nawet całkowicie cofa rozwój łuszczycy.

Ten typ łuszczycy zazwyczaj nie nawraca, ale może mu towarzyszyć późniejszy rozwój łuszczycy plackowatej.