Pytania i odpowiedzi

Kiedy pojawia się łuszczyca, wraz z nią nasuwa się całe mnóstwo pytań dotyczących różnych aspektów codziennego życia. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, wyjaśnij wątpliwości lub upewnij się, że postępujesz właściwie czytając sekcję pytań i odpowiedzi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie?
1.   Co mogę zrobić jeśli skóra na głowie jest zainfekowana?
Skóra na głowie lub uszach może zostać zainfekowana, kiedy ulegnie pęknięciu. W takiej sytuacji lekarz zwykle zaleca wziąć wymaz i potwierdzić obecność bakterii. Jeżeli wynik badania będzie pozytywny lekarz zapisze odpowiedni antybiotyk.
2.   Co mogę zrobić jeśli mój kanał słuchowy jest zajęty łuszczycą?
Jeśli masz zmiany łuszczycowe w kanale słuchowym użyj pałeczki kosmetycznej nawilżonej słoną wodą i wyczyść wnętrze ucha, a następnie ostrożnie je osusz. Uważaj żeby nie włożyć patyczka zbyt głęboko. Jeśli kanał słuchowy jest zatkany, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
3.   Jaka fryzura/uczesanie jest odpowiednie?
Należy unikać fryzur, które powodują naprężenie i rozciąganie włosów, jak np.: tapirowanie lub upinanie ich zbyt ciasno. Opaski, czy chustki na głowę nie są dobrym pomysłem. Skóra głowy i uszy powinny pozostawać odkryte i mieć dostęp do światła i powietrza. Jeśli twoje zmiany na głowie są nasilone, najbardziej wygodne i praktyczne są krótkie włosy. Jeśli cierpisz na zaostrzenia łuszczycy na skórze głowy, lepiej odłóż na potem trwałą ondulację lub farbowanie włosów do czasu uzyskania dłuższej remisji. Uprzedź również fryzjera, żeby podczas czesania, obchodził się z włosami delikatnie.
4.   Jak należy myć skórę zajętą łuszczycą?
Używaj łagodnych, niedrażniących produktów pielęgnacyjnych, przeznaczonych do skóry wrażliwej. Przyzwyczaj się do delikatnego masowania skóry podczas mycia, zamiast pocierania. Używaj preparatów nawilżających. Jest to szczególnie ważne zimą i podczas suchych dni, kiedy skóra łatwo ulega odwodnieniu.
5.   Jak dodatkowo mogę chronić swoje dłonie?
Kiedy wykonujesz zajęcia, które wymagają moczenia dłoni, chroń je nosząc winylowe rękawiczki wyłożone w środku warstwą bawełny. Sama bawełna może przepuszczać detergenty do środka. Zawsze noś rękawiczki podczas odkurzania. Możesz potrzebować również specjalnych rękawiczek do wykonywania pewnych czynności w pracy. Unikaj kontaktu skóry z olejem, smarem i substancjami chemicznymi.
6.   Czy uczulenia i detergenty mają wpływ na łuszczycą dłoni?
Czasami zmiany łuszczycowe na dłoniach pojawiają się bezpośrednio po wykonywaniu jakiś zajęć domowych, np: po zmywaniu naczyń. Regularne stykanie się w pracy z substancjami chemicznymi może powodować wysiew łuszczycy. Taką reakcję nazywamy alergią kontaktową. Zdarza się, że reakcja alergiczna, np: alergia na nikiel, jest przyczyną wysiewu zmian łuszczycowych na dłoniach. Także gumowe rękawiczki, zawierające uczulające substancje chemiczne mogą wywoływać reakcje alergiczne. Zbyt częste używanie drażniących mydeł lub niektórych detergentów może pozbawić skórę jej naturalnej ochrony lipidowej i powodować wysuszenie, a nawet pęknięcia. Czasami przyczyn jest kilka, nakładają się one na siebie i dlatego pozbycie się zmian bywa trudne.
7.   Czy można malować paznokcie?
Łuszczyca paznokci często jest powodem skrępowania, zwłaszcza, jeśli twoja praca zmusza Cię do kontaktu z ludźmi. Malowanie paznokci nie wpływa niekorzystnie na zmiany łuszczycowe. Możesz najpierw nałożyć wzmacniającą warstwą, aby wypełnić zagłębienia i wyrównać płytkę, a następnie pomalować paznokcie lakierem kolorowym. Możesz także używać sztucznych paznokci.
8.   Jak powinno się wykonywać manicure?
Pielęgnacja paznokci osłabionych przez łuszczycą jest trudna. Długie paznokcie łatwiej mogą się zaczepiać lub oddzielać od łożyska, zwiększając ryzyko urazu, dlatego lepiej obcinać je na krótko. Długa płytka paznokcia jest również bardziej narażona na infekcje. Szczególną uwagę zwróć na zakończenia paznokci, zwłaszcza u stóp, ponieważ mogą on ranić naskórek i wywołać dodatkowe zakażenie (zwane wrastającym paznokciem). Jeśli paznokcie u stóp stają się grubsze powinieneś skonsultować się z pedikiurzystą lub lekarzem.
9.   Czy łuszczyca paznokci może być mylona z innymi chorobami?
Objawy łuszczycy paznokci mogą być różne, dlatego jej rozpoznanie może czasami sprawiać trudności, zwłaszcza, jeśli nie towarzyszą jej zmiany w innych okolicach ciała. Łuszczyca paznokci może być mylona z grzybicą. W razie wątpliwości, można wykonać badanie mykologiczne, które umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i zalecenie odpowiedniej terapii.
10.   Czy mogę chodzić na pływalnię mając zmiany na skórze?
Tak. Idąc na pływalnię pamiętaj, aby potem zmyć z siebie chlor, ponieważ może on wysuszać i podrażniać Twoją skórę. Po osuszeniu ciała korzystne jest użycie preparatu nawilżającego.
11.   Czy mogę się golić podczas wysiewów łuszczycy?
Miejsca zajęte przez ogniska łuszczycy lepiej jest golić niż stosować depilację (metody polegające na wyrywaniu włosów).
12.   Co mogę zrobić, aby uniknąć nawrotu łuszczycy?
Przyczyny nawrotów choroby mogą być różne. Ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie w sytuacjach stresujących, unikać nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów.
13.   Czy aktywność fizyczna może być pomocna w łuszczycy?
Aktywność fizyczna jest ogólnie korzystna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiemy, że stres przyczynia się do zaostrzeń wysiewów łuszczycy. Ćwicząc regularnie, pomagamy w ten sposób organizmowi pozbyć się nadmiaru napięcia. Aktywność fizyczna jest dobrym sposobem na zachowanie szczupłej sylwetki, podnosi na duchu i poprawia samoocenę.
14.   Czy suplementy diety pomagają leczyć łuszczycę?
Zażywanie magnezu, cynku, witaminy B6, przeciwutleniaczy witaminy A, C i E może pomóc w uzyskaniu poprawy zmian łuszczycowych. Prowadzone są również badania oceniające wpływ olei rybnych, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe na łuszczycę. Sądzi się, że związki te mogą zmniejszać ryzyko nawrotów. Pamiętaj jednak, że suplementy diety nie leczą łuszczycy.
15.   Czy osoby z łuszczycą powinny stosować specjalna dietę?
Żadna dieta nie leczy łuszczycy, ale bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zdrowe nawyki żywieniowe. Twoja dieta powinna zawierać wystarczającą ilość owoców i warzyw dostarczających organizmowi błonnik, witaminy i minerały. Najlepiej ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych (tłuszcze zwierzęce) i jeść żywność bogatą w niezbędne kwasy tłuszczowe jak rośliny zbożowe i oleje roślinne. Konsumpcja dużej ilości tłuszczów i alkoholu przeciąża wątrobę, co skutkuje kumulacją substancji szkodliwych we krwi. Zanieczyszczenia z organizmu wydalane są przez skórę.  Dlatego, aby pozbyć się dużej ilości toksyn, musi ona pracować wydajniej, co zwiększa prawdopodobieństwo ponownego wysiewu.
16.   Czy nadwaga może pogarszać lub zaostrzać łuszczycę?
Łuszczyca u osób z nadwagą ma często cięższy przebieg i jest bardziej oporna na leczenie. Co więcej nadmiar ciała w fałdach skórnych, jak pachy, pachwiny czy skóra pod biustem zwiększa ryzyko wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Dodatkowe kilogramy wywierają także większy nacisk na stawy i mogą powodować ich ból. Badania wskazują, że u osób z nadwagą często występują zaburzenia gospodarki lipidowej i wzrost poziomu kwasu moczowego. Taki brak równowagi biologicznej może nasilać działania niepożądane niektórych leków, jak cyklosporyna czy retinoidy stosowane w leczeniu łuszczycy. Dlatego osobom z nadwagą zaleca się stosowanie odpowiedniej, zrównoważonej diety opracowanej przez dietetyka.